Tanoda
A tanoda általános iskolai vagy középfokú iskolai tanulmányait végző (elsősorban rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő vagy hátrányos helyzetű vagy halmozottan hátrányos helyzetű), gyermekek és fiatal felnőttek számára nyújtott segítséget. A tanoda önkéntesen vehető igénybe, társadalmi felzárkózást segítő, a személyiségfejlődés egészét szem előtt tartó, prevenciós szolgáltatás, amely a kötelező tanórai és egyéb foglalkozásokon való részvétel idején kívül, valamint a tanítási szünetekben segíti elő a szociokulturális hátrányok kompenzálását, a tanulmányok folytatását, a társadalomba való sikeres beilleszkedést, az életpálya-tervezést és a szabadidő hasznos eltöltését.
A tanoda a szolgáltatásait a helyi sajátosságokra és a gyermekek egyéni szükségleteire építve, a szülők bevonásával, a gyermek nevelési-oktatási intézményével, a család- és gyermekjóléti szolgálattal, a család- és gyermekjóléti központtal, a helyben elérhető egyéb, az érintett korosztály számára szolgáltatást nyújtó intézménnyel, valamint szükség esetén a gyermekvédelmi jelzőrendszer egyéb tagjával együttműködve nyújtja.
A tanoda célja a gyermek/ fiatal felnőtt tanulásának segítése, a továbbtanulás, pályaválasztás és életpálya-építés elősegítése. Szabadidős programok szervezésével segíti a hasznos időtöltést.
A program a szolgáltatást igénybevevő gyerek/ fiatal családját is igyekszik elérni, bevonni a közösségi programokba.
A szolgáltatás igénybevétele térítésmentes.
Az idősek otthonában olyan fizikai, mentális és életvezetési segítséget nyújtanak, amelynek során az igénybe vevő szociális, testi és szellemi állapotának megfelelő egyéni bánásmódban való részesítése keretében a hiányzó, vagy csak korlátozottan meglevő testi-szellemi funkcióinak helyreállítására és szinten tartására kerül sor.
Az idősek otthonában az ellátást igénybevevő korának, egészségi állapotának, képességeinek és egyéni adottságainak figyelembevételével valósul meg:
- a személyre szabott bánásmód,
- a konfliktushelyzetek kialakulásának megelőzése érdekében az egyéni, csoportos megbeszélés,
- a szabadidő kulturált eltöltésének feltételei,
- a szükség szerinti pszichoterápiás foglalkozás,
- az ellátottak családi és társadalmi kapcsolatai fenntartásának feltételei,
- a gondozási, illetve rehabilitációs tervek megvalósítása,
- a hitélet gyakorlásának feltételei, és
- segíti, támogatja az intézményen belüli kis közösségek, társas kapcsolatok kialakulását és működését.
