Intézmény bemutatása
„Amit küldesz a világba, visszatér majd hozzád, tetteidnek megfelelő jót, vagy rosszat hoz rád.
A választást reád bízták, pont úgy járj el másnál, mint amiképp magad felé, másoktól elvárnál.
És ha jót akarsz magadnak, jót küldj fűnek, fának, vidíts mást fel, így boldogulj, s elkerül a bánat.
Ha a szeretet törvényét betartod, megéled, több örömmel ajándékoz meg téged az élet.”
Aranyosi Ervin
Az Almáskert Biztos Kezdet Gyerekház 2023. januárjában nyitotta meg kapuit Mohács nyugati városrészében található szegregált településrész szomszédságában. A gyerekház egy, a települési önkormányzat tulajdonában álló közösségi épületben kapott helyet, amely gyalogosan, kerékpárral és gépkocsival is könnyen megközelíthető. A gyerekházat főként Mohácson élő családok látogatják, azonban a gyerekház a Mohácsi Járás teljes területére kiterjedő ellátási területtel rendelkezik. A gyerekházban egy főállású szakmai vezető és egy részmunkaidős munkatárs látja el a napi teendőket. A gyerekház minden hétköznap reggel 8.00 és 14.00 óra között várja a településen élő 0 és 3 év közötti gyermekeket nevelő családokat.
A gyerekház célja a szolgáltatásokat igénybe vevő családok aktív részvételével olyan komplex, felzárkózást segítő prevenciós szolgáltatás biztosítása, amely támogatja a gyermekek egészséges testi- lelki- szellemi fejlődését, kompenzálja az esetleges lemaradást, erősíti a szülői kompetenciákat, ezáltal hozzájárul az egyéni és társadalmi hátrányokból fakadó kockázatok csökkentéséhez, elkerüléséhez és a szegénység újra termelődésének megakadályozásához. A gyermekek részére képességkibontakoztató – fejlesztő foglalkozásokat szervez és kisétkezést biztosít.
A gyerekház célként fogalmazta meg egy olyan megtartó közeg, egy biztos tér kialakítását, ahová a családok szívesen járnak. Nagy hangsúlyt fektet a közösségépítésre, a hátrányos helyzetű családok beilleszkedésének segítésére. A szülőknek szervezett tematikus programok célja a szülők, leendő szülők szülői, állampolgári, munkavállalói kompetenciáinak fejlesztése, támogatása. A programokon részt vesznek külső szakemberek, védőnő, orvos, dietetikus, gyógypedagógus, pszichológus, akik szaktudásukkal beszélgetőkörökben, konzultációk keretein belül igyekeznek támogatást nyújtani.