Intézmény bemutatása
“Aki az ilyen kisgyermekek közül egyet is befogad az én nevemért, az engem fogad be; és aki engem befogad, az nem engem fogad be, hanem azt, aki engem elküldött.” Mk 9,37
A nevelőszülői hálózat olyan otthont nyújtó ellátási forma, mely a gyermekvédelmi szakellátásba gyámhivatali határozat alapján elhelyezett gyermekek és fiatalok otthont nyújtó, teljes körű ellátását végzi, előkészíti a családi környezetükbe történő visszahelyezésüket, vagy ha az valamilyen ok folytán nem lehetséges, elősegíti az örökbefogadást.
A Hálózat emellett megkeresi az arra alkalmas, befogadó családokat, kiképezi őket a feladat ellátására, valamint folyamatosan biztosítja lelki és fizikai támogatásukat. Közösségé formálásukban kulcsszerepük van az egyházi közösségeknek, a gyülekezeteknek, a gyermekek fejlődése, szocializációja, ily módon még inkább biztosítva van. A vér szerinti családokkal való segítő kapcsolattartás is kiemelt helyen szerepel a programban.
A hatályos jogszabályok szerint nevelőszülő az a huszonnegyedik életévét betöltött, cselekvőképes, büntetlen előéletű személy lehet, aki:
- a gondozásába helyezett gyermeknél legalább tizennyolc, de legfeljebb ötven évvel idősebb,
- személyisége, egészségi állapota és körülményei alapján alkalmas a nála elhelyezett gyermek kiegyensúlyozott fejlődésének biztosítására, és a családjába történő visszakerülésének támogatására,
- szülői felügyeleti joga nem szünetel, azt nem szüntették meg.
A nevelőszülők lelkészi ajánlással kerülnek a hálózathoz. Ez lehet református lelkészi ajánlás, vagy ha a jelentkező más vallási felekezethez tartozik, akkor annak a papnak, atyának, lelkipásztornak az ajánlását fogadjuk jó szívvel.
Azáltal, hogy a családok mind a gyülekezet tagjai, egyházunk pedig a gyülekezeteiben él, így a befogadott gyermek egyszerre egy hármas családba kerül. Ez egy hatalmas szeretettöbbletet és értéktöbbletet nyújt az elszenvedett traumák feldolgozásához.
A jelentkezést követően jelentkezési lapot küld a Hálózat ügyintézője, melyet kitöltve kell visszaküldeni a lelkészi ajánlással együtt. Ezután komplex alkalmassági vizsgálatra kerül sor (interjú, teszt, környezettanulmány). Ezt követi a képzés (28 óra döntés-előkészítő, valamint 32 óra felkészítő tanfolyam). A Tanúsítvány megszerzését követően, a nevelőszülő jelölt benyújtja a szolgáltatói nyilvántartásba történő bejegyzéséhez szükséges dokumentumokat a működtetőnek, aki a kérelmet továbbítja az eljáró Kormányhivatal felé. A nevelőszülő a Kormányhivatal végleges döntését, a szolgáltatói nyilvántartásba történő bejegyzést követően kezdheti meg tevékenységét.
A nevelőszülő, saját gyermekeivel együtt maximum hat gyermeket nevelhet, ha nincs saját kiskorú gyermeke, akkor öt gyermeket fogadhat be.
A Hálózat célja, a rábízott gyermekek magas színvonalú, hitben és szeretetben történő nevelése.
Célunk, hogy a gyermekek képessé váljanak a vér szerinti családjukba való visszailleszkedésre, vagy nevelőszülői, illetve örökbefogadó családba történő beilleszkedésre, az önálló életvitelre.
A Hálózat működési területe, ahonnan várja a nevelőszülőnek jelentkezőket: Békés Megye, Borsod-Abaúj-Zemplén Megye, Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye, Hajdú-Bihar Megye, Heves Megye.